Лідер, вчитель і учні

Просто і чесно

– Тату, а хто важливіший ЛІДЕР чи ВЧИТЕЛЬ?

– Гарне питання – відповів я посміхаючись. – Давай разом розберемося. Але спочатку прояснимо, хто такий ЛІДЕР і хто ВЧИТЕЛЬ.

Лідер – це людина, на яку ти орієнтуєшся, кого слухаєш, чия життєва позиція тобі до вподоби. Він мотивує робити те, що робить сам.

Вчитель тебе просто чомусь навчає.

– Відчуваєш різницю?

– Поки що не дуже…

– Добре, а як ти думаєш, чи може одна людина навчити іншу тому, чого сама не вміє?

– Скоріш за все, ні – відповіла дочка. – А хіба може лідер чогось не вміти?

– Так звичайно. Якщо лідер отримав нові цікаві знання, якими ще не вміє користуватись – він ними все одно ділиться. Але при цьому чесно зізнається, що сам ще не навчився застосовувати нові знання, а лише прагне до цього.

– Тату, а чи може вчитель чогось не вміти? – одразу з азартом запитала дочка.

– Так, може, але тільки це не повинно бути те, чому він навчає. Якщо вчитель не вміє робити те, чому він вчить, це вже не вчитель. Це незрозуміло, хто.

– Тату, а може УЧЕНЬ попросити ЛІДЕРА стати для нього ВЧИТЕЛЕМ?

– Звісно. Так часто буває – відповів я, згадуючи своїх іменитих вчителів.

– А може УЧЕНЬ попросити ВЧИТЕЛЯ стати ЛІДЕРОМ? – задумчиво запитала дочка.

– А це як?

– Ну, наприклад, я свою вчительку з фортепіано попрошу стати для мене лідером, щоб я на неї орієнтувалася.

– Попросити ти, звичайно, можеш, але чи зможе вона стати лідером? Ось у чому питання. Розумієш? Випадків, коли вчитель став лідером набагато менше, ніж навпаки. Крім того, врахуй, що вчитель сьогодні – це не обов’язково людина. Це можуть бути книга, фільм, батьки, тренер, випадкова зустріч, публікація у соцмережах, різні життєві ситуації, невдалий досвід, помилки тощо. Загалом усе, що тебе чомусь учить. Навіть негідник, дивлячись на якого, ти вчишся робити навпаки. Але вони не стануть для тебе лідерами. Лідер – завжди людина. І у лідерів є свої вчителі.

– Тепер зрозуміло – посміхнулася дочка. – Я думаю, поєднувати одночасно ролі лідера та вчителя складно – додала вона і помчала у липневий вечір. Дочка отримала свої відповіді, а я замислився. Чи завжди лідер повинен поєднуватися з вчителем?

Про відмінності ролей ЛІДЕРА та ВЧИТЕЛЯ я вперше почув на одному із семінарів Андрія Сізова.

Роль лідера полягає в тому, щоб спонукати учня шукати такого вчителя, який найбільше підходить саме йому. В сучасних умовах примушення до навчання не працює! Ефективність практично нульова. Особливо коли вчитель пригнічує учня власним досвідом і компетентністю, а учневі дискомфортно від своєї слабкості. Про непридатність такого навчання свідчить відома істина про те, що вчитель з’являється лише тоді, коли учень до цього готовий.

Щоб спонукати когось навчатись, нічого нікому не потрібно доводити. Просто станьте лідером. Повірте, увагу звернуть! І потягнуться до вас, або почнуть знецінювати. Дійсно близькі, зацікавлені люди почнуть на вас орієнтуватися і, можливо, попросять стати для них вчителем. З дітьми так буває у 90% випадків.

Другий, важливий, ключовий момент: справжній, потрібний саме вам вчитель з’являється лише тоді, коли ви вже дієте у бажаному напрямку. Після певної кількості, набору дій ви неодмінно або наробите помилок, або темп вашого руху буде незадовільний. Ось тут і настане момент, коли обов’язково з’явиться Вчитель. Потрібно лише зуміти його виявити. Це може бути все, що завгодно: випадкова зустріч, незнайома або знайома людина, якийсь знак, ситуація, фраза, сон, цитата в пошуковій системі тощо. Вчитель з’являється, щоб підказати, відкоригувати дії учня, допомогти виправити помилки, спрямувавши в потрібному напрямку або посиливши новими знаннями, навичками.

Після зустрічі з вчителем, ви обов’язково станете іншою людиною і діятимете вже інакше! Далі, продовжуючи рух до мети, настане момент, коли виникне наступний вчитель, щоб після зустрічі з ним знову змінилися ви чи ваші майбутні дії. Тобто справжній ВЧИТЕЛЬ з’являється лише тоді, коли вже є над чим працювати, є що аналізувати, коригувати, змінювати чи скасовувати! Вчитель може допомогти учню зрозуміти безглуздість подальших дій – у цьому також роль вчителя.

Але є також один парадокс: буквально за годину, за день до того, як ви знайдете вчителя, ви матимете величезне бажання припинити діяти, відмовитися від своєї мети. Відчуватиметься якась внутрішня «нечисть», почуття «що нічого не виходить» і «напевно це не моє». Якийсь спокусник відчайдушно намагатиметься відволікти від мети, переконати в її безглуздості. Так часто буває. Це випробування вашої витримки. Будьте готові до цього.

Тож орієнтуйтеся на лідерів. Дійте, уважно спостерігайте, слухайте та відчувайте своїх вчителів. А всіх, хто інакше мислить, краще залишити з їхніми думками. Тільки наміри, дії та результат – справжні показники правоти, компетентності та лідерства.

Оцените статью
( 1 оценка, среднее 5 из 5 )
Поделиться с друзьями
Сергій Сапон
Добавить комментарий